Obsługa klienta
Typography
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Obszar związany z komunikacją marketingową jest jedną z najszybciej rozwijających się metod promocji. Wykorzystując nowoczesne narzędzia związane z promocją oraz sprzedażą internetową można szybko zdobyć uznanie potencjalnych klientów. Pomimo tego, że sprzedaż internetowa w zawrotnym tempie zdobywa uznanie, nadal bardzo popularna jest sprzedaż osobista. Spowodowane jest to tym, że dzięki spotkaniom z klientem zyskujemy szczególną więź z naszym potencjalnym klientem, której nie zastąpi żaden sklep internetowy. Zatem jakie zadania realizuje i na czym polega sprzedaż osobista?

Sprzedaż bezpośrednia jest niezwykle istotnym narzędziem komunikacji marketingowej. Na rynku dóbr konsumenckich bardzo często zaliczana jest do dominujących narzędzi promocyjnych i wykorzystywana jest do kontaktów z potencjalnymi klientami. W czasach nowoczesnych metod promocji system ten ze względu na zindywidualizowaną strukturę staje się uzupełnieniem działań mających charakter masowy.

W dużym uproszczeniu, sprzedaż osobista jest procesem nakłaniania konsumenta do zakupu towaru/usługi poprzez generowanie osobistych komunikatów. Może przejawiać się to np. w formie porady udzielonej przez sprzedawcę. Kontakt osobisty pomiędzy sprzedawcą a nabywcą odgrywa tu kluczową rolę, ponieważ w takiej właśnie chwili następuje wymiana informacji, negocjacje czy też podpisanie umowy.

Wiele osób znających dobrze zagadnienia związane ze sprzedażą oraz marketingiem uważa, że omawiany system handlowy można utożsamiać z tradycją sprzedaży. Dawniej sprzedaż odbywała się zza lady, w późniejszym czasie zaczęto chodzić od jednego domu do drugiego. Dużą zaletą sprzedaży bezpośredniej jest jej osobisty charakter oraz możliwość dostosowania się sprzedającego do oczekiwań nabywcy oraz błyskawiczne reagowanie na jego zachowania.

Sprzedaż osobista wiąże się z wieloma obowiązkami. Sprzedawca musi pamiętać o tym, by dbać o dobre imię i wizerunek firmy. Sprzedawca musi służyć konsumentom dobrą radą, instruktażem, pomocą, prezentacją i dbać o minimalizowanie ryzyka związanego z zakupem. Sprzedawca musi zbierać dane o potrzebach klienta, jego oczekiwań, preferencjach oraz możliwościach. Sprzedawca musi też utrzymać obecnych klientów, nakłanianie ich do zakupu większej ilości produktów.
W dzisiejszych czasach sprzedawca nie może być tylko sprzedawcą. Musi być doradcą.

 

Piotr Wanicki
https://www.linkedin.com/in/piotr-wanicki/
Specjalista ds. sprzedaży. Specjalista od lead generation. W swojej karierze wykonał już ponad 40tys. rozmów telefonicznych.
Karierę rozpoczył jako telemarketer. Od kilku lat związany z branżą informatyczną,

REKLAMA