Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Krowy mleczne, aby prawidłowo się rozwijać, muszą mieć zapewnione odpowiednie pożywienie - pasze bogate we wszystkie niezbędne substancje odżywcze. Z tego powodu należy wybierać produkty które zawierają cenne składniki lub stosować dodatki paszowe. Bez wątpienia warto podawać krowom propionian wapna - wyjaśniamy, czym jest, dlaczego warto go stosować oraz jakie daje efekty. Przedstawiamy również istotne wskazówki na temat odżywiania bydła.

 

Odpowiednia pasza ma kluczowe znaczenie dla zdrowia krów mlecznych

Dla każdego hodowcy oczywiste powinno być stwierdzenie, że od wysokiej jakości paszy zależy zdrowie i dobra kondycja krów. Z tego powodu powinniśmy zapewnić im wszystko, czego potrzebują dla prawidłowego rozwoju. Warto pamiętać o tym, że układ trawienny krowy funkcjonuje zupełnie inaczej niż układ trawienny człowieka. Posiadająca trzy żołądki krowa poświęca na przeżuwanie pokarmu nawet 6-8 godzin w przeciągu doby. Jest to jedna z jej najważniejszych aktywności w ciągu całego dnia.

Od jakości podawanej krowom paszy zależy nie tylko ich własne zdrowie, ale i jakość mleka, które dają, mięsa, które spożywamy, a także stan zdrowia cieląt. Nie zawsze musimy kupować najdroższe pasze dla bydła, jednak zawsze powinniśmy pamiętać, by dostarczać zwierzętom wszystkie niezbędne do prawidłowego funkcjonowania składniki i mikroelementy. W przeciwnym wypadku będą one chorować, mogą wystąpić problemy z donoszeniem ciąż, a mięso i mleko nie będą nadawały się do spożycia ani sprzedaży.

Prawidłowe odżywianie krów. Jakie dodatki paszowe warto stosować?

Badania pokazują, że większość wysokowydajnych krów hodowanych w Polsce cierpi na istotne niedobory składników mineralnych w diecie, w szczególności wapnia. Fundamentalne znaczenie w odżywianiu krów, zwłaszcza w okresie okołoporodowym odgrywa propionian wapnia, dlatego też warto kupować pasze wzbogacone o ten składnik lub dodatkowo go suplementować. Warto także uzupełniać niedobory innych składników mineralnych, takich jak magnez czy fosfor.

Czym jest propionian wapnia?

Propionian wapnia to jon wapniowy, który jest prekursorem glukozy w procesie glukogenezy. Oznacza to, że zapobiega wystąpieniu porażeń poporodowych u krów. Niedobór wapnia w diecie tych zwierząt bardzo często prowadzi do trudności przy porodzie i problemów takich jak opóźnienia w inwolucji macicy czy zatrzymanie łożyska. Podawanie propionianu wapnia wraz z pokarmem zapobiega wystąpieniu hiperglikemii i ketozie oraz licznych innych dolegliwości.

Dlaczego warto stosować propionian wapnia?

Niedobory wapnia w diecie mają ogromne znaczenie dla zdrowia krów i cieląt. Oprócz wspomnianych wyżej trudności przy porodzie, występuje cały szereg innych dolegliwości, które mogą być spowodowane właśnie niedoborami wapnia. Przede wszystkim możemy zaobserwować znaczne zmniejszenie kurczliwości mięśni. Dotyczy to również przedżołądków i trawieńca, co wpływa na istotne spowolnienie metabolizmu. Krowy mają problemy z trawieniem, w konsekwencji obniża się apetyt, a ujemny balans energetyczny wpływa na znaczny spadek energii zwierząt.

Choroby występujące u krów w skutek niedoborów wapnia nie tylko powodują niepotrzebne cierpienie zwierząt, ale i w dłuższej perspektywy ogromne straty wśród hodowców.

Należy pamiętać jednak o tym, by podając preparaty i pasze zawierające propionian wapnia zawsze stosować się do instrukcji umieszczonych przez producenta na opakowaniu i przestrzegać dziennych dawek. W przeciwnym wypadku możemy doprowadzić do hipercalcemii u zwierząt. W razie wątpliwości warto zasięgnąć rady weterynarza.

Artykuł powstał dzięki współpracy z firmą Konimpex Chemicals Sp. z o.o.

Nasze serwisy

aobiznes250x67   KAIZEN logo   wbiznesie logo eDokumenty logo