Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Planujesz zmiany zawodowe? Jeżeli tak – powinieneś się śpieszyć. Nadchodzący rok może być ostatnim, w którym mamy do czynienia z rynkiem pracownika. Sprawdź, na co zwracać uwagę przy poszukiwaniu pracy w 2020 i zwiększ swoje szansę na znalezienie zatrudnienia w wymarzonej branży.

 

Gdzie szukać pracy w 2020

Zgodnie z raportem PARP „Aktywność zawodowa i edukacyjna dorosłych Polaków wobec wyzwań współczesnej gospodarki 2017-2018” największe prawdopodobieństwo poszukiwania pracowników wykazują średnie i duże firmy, działające w obszarze opieki zdrowotnej oraz pomocy społecznej.

Ale to nie jedyne branże, w których możesz znaleźć zatrudnienie. Chęć rozbudowy kadr wykazuje większość przedsiębiorców o znacznym potencjale rozwojowym – czyli ci, którzy w ostatnich 12 miesiącach wprowadzili innowacje i wypracowali zysk.

Zgodnie z danymi GUS stopa bezrobocia rejestrowanego w październiku 2019 roku wyniosła zaledwie 5%. Oznacza to, że na rynku wciąż brakuje rąk do pracy. Wielu pracowników wykorzystało dobrą koniunkturę gospodarczą oraz niż demograficzny do zmiany zawodu lub pracodawcy.

Jednak taka sytuacja nie potrwa wiecznie. Eksperci rynku pracy wskazują, że w najbliższych latach może czekać nas znaczne spowolnienie.

 

Jak zwiększyć szanse na znalezienie pracy w 2020

Większość pracowników upatruje szansę na utrzymanie swojej pozycji rynkowej w podnoszeniu kwalifikacji. Badania PARP z 2017 i 2018 roku ujawniły, że 91% zatrudnionych podnosi swoje kompetencje zawodowe (formalnie, pozaformalnie lub nieformalnie).

Jeżeli myślisz o zmianie zatrudnienia, powinieneś wskazać w CV umiejętności, które rozwinąłeś w ostatnim czasie.

Dobrym pomysłem jest skupienie się na kompetencjach miękkich. Pracodawcy ankietowani przez PARP podkreślali, że oczekują od kandydatów przede wszystkim umiejętności samoorganizacyjnych oraz interpersonalnych (np. komunikatywności, kreatywności lub umiejętności sprawnego zarządzania czasem).

Co ciekawe - na liście najbardziej poszukiwanych umiejętności możemy znaleźć biegłe posługiwanie się językiem polskim. Dlatego warto zadbać, aby kontakt z nowym pracodawcą był poprawny merytorycznie, gramatycznie i ortograficznie. Nie dotyczy to tylko samego CV. Uwagę należy zwrócić również na konstrukcję wiadomości e-mail oraz wymianę informacji za pośrednictwem sms lub komunikatorów internetowych.

Kolejnym ważnym aspektem jest kształtowanie swojego wizerunku w sieci. Upewnij się, że na Twoich profilach w mediach społecznościowych nie znajdują się treści, które mogą zrazić przyszłego pracodawcę. Szczególne znaczenie mają publikowane zdjęcia oraz wpisy. W dzisiejszych czasach możesz mieć pewność, że osoba odpowiedzialna za rekrutację przynajmniej pobieżnie się z nimi zapozna. Jeżeli chcesz zwiększyć swoje szanse zatrudnienia – możesz dostosować profile na potrzeby rekrutacji. Udostępnianie treści, powiązanych tematyczne ze stanowiskiem, na które aplikujesz, może wskazać pracodawcy, że jesteś faktycznie zainteresowany tą tematyką.

 

Jak rozwijać kompetencje zawodowe w 2020

Autorzy badania PARP wskazują, że wiedza i umiejętności zdobyte w szkole szybko się dezaktualizują, a dynamiczny rozwój nowoczesnych technologii wymaga nieustannego pozyskiwania nowych kompetencji.

Szczególnym zainteresowaniem cieszą się zajęcia, których celem jest rozwijanie kompetencji miękkich. W tym obszarze brakuje jakiejkolwiek konkurencji ze strony szkolnictwa publicznego.

Na polskim rynku pracy dominuje kształcenie nieformalne. Ponad 70% osób pracujących nabywa nowe umiejętności we własnym zakresie. Wśród form samokształcenia respondenci wymieniają zdobywanie wiedzy z internetu, materiałów drukowanych lub bezpośrednie uczenie się od innych. Popularność zdobywają też kursy online oraz e-learning.

Nieco mniej niż połowa pracowników korzysta z różnych form rozwoju kompetencji w miejscu pracy. Edukację na studiach lub w szkołach dla dorosłych deklaruje tylko 7,8% respondentów.

Osoby rozwijające kompetencje we własnym zakresie twierdzą, że wykonywane obowiązki nie sprawiają im poważniejszych problemów. Ponadto są gotowe do dalszej nauki i podejmowania nowych wyzwań. Częściej deklarują chęć zmiany obecnego miejsca pracy.

Artykuł powstał przy udziale redakcji portalu o pracy zdalnej zarabiajnapisaniu.com

 

Nasze serwisy

aobiznes250x67   KAIZEN logo   wbiznesie logo eDokumenty logo