Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Pośrednictwo w obrocie nieruchomościami to czynności z zakresu usług związanych ze sprzedażą, wynajmem lub kupnem nieruchomości. Z usług pośrednika mogą skorzystać jednak nie tylko osoby szukające odpowiedniego domu czy mieszkania. Nieruchomością jest bowiem także działka, lokal użytkowy czy nawet powierzchnia magazynowa lub biurowa.

 

Na co zwrócić uwagę, decydując się na pośrednictwo w obrocie nieruchomościami?
Jeszcze kilka lat temu pośrednictwo w obrocie nieruchomościami mogły świadczyć tylko osoby posiadające specjalną licencję czy wykształcenie. W 2014 roku została jednak zniesiona konieczność posiadania wyższego wykształcenia, studiów podyplomowych czy praktyki zawodowej. Obecnie pośrednik musi być wpisany do rejestru, posiadać pełną zdolność do czynności prawnych, odpowiednie ubezpieczenie oraz nie być karany za określone przestępstwa. Przed skorzystaniem z usług pośrednika należy więc przede wszystkim upewnić się, że jest on wpisany w specjalnym rejestrze, posiada ubezpieczenie i stosuje Kartę Praw Klienta, która gwarantuje dodatkowe przywileje.

Czego oczekiwać od pośrednika?
Pośrednictwo w obrocie nieruchomościami dla klienta oznacza konieczność uiszczenia odpowiedniej prowizji. W zamian osoby korzystające z usług pośrednika mogą liczyć na szereg korzyści. Przede wszystkim jako osoba z doświadczeniem pracownik biura czy agencji nieruchomości jest w stanie znaleźć oferty najlepiej spełniające oczekiwania danej osoby. Wie, gdzie najlepiej szukać czy zamieszczać ogłoszenia, weryfikuje też osobę będącą drugą stroną umowy, co zapewnia znacznie większe bezpieczeństwo prowadzonej transakcji. Dla klienta to także oszczędność czasu. Nie musi zajmować się przeglądaniem ofert, odbywaniem rozmów czy spotkań. Jego rola może ograniczać się właściwie tylko do przedstawienia swoich oczekiwań osobie zajmującej się pośrednictwem w obrocie nieruchomościami i podpisaniu ostatecznej umowy po zatwierdzeniu wszystkich jej warunków. Niekiedy pośrednik może pomóc także przy uzyskaniu kredytu na zakup nieruchomości czy nawet znalezieniu odpowiedniej ekipy remontowej.

Artykuł powstał we współpracy z https://www.maxon.pl

Nasze serwisy

aobiznes250x67   KAIZEN logo   wbiznesie logo eDokumenty logo