Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Kredyt konsumencki to jeden z podstawowych produktów bankowych. Jest on udzielany przez banki i instytucje pożyczkowe osobom fizycznym środki z kredytu konsumenckiego nie mogą być wydane na działalność gospodarczą lub zawodową kredytobiorcy. Szczegółowo o zasadach udzielania tego typu wsparcia mówi ustawa o kredycie konsumenckim. Jej zapisy są obligatoryjne dla wszystkich banków. Jakie są najważniejsze ustalenia dotyczące tego typu kredytu?

 

Ustawa o kredycie konsumenckim – najważniejsze zapisy

Ustawa o kredycie konsumenckim przede wszystkim sankcjonuje czym ten rodzaj wsparcia jest. Zgodnie z jej zapisami kredyt konsumencki to ten zaciągany na kwotę nie większą niż 255 550 złotych. Kredyt może być jednak zaciągnięty w innej, obcej walucie, jego wysokość nie może jednak przekraczać równowartości podanej wcześniej kwoty w polskich złotych. Kolejną jego cechą charakterystyczną jest to, że nie jest on zabezpieczony poprzez hipotekę i zawsze jest oprocentowany. W praktyce oznacza to, że za kredyt konsumencki nie można uznać np. chwilówek z RRSO 0%.

Dalsze zapisy ustawy o kredycie konsumencki z dn. 12 maja 2011 roku mówią, że za kredyt konsumencki można uznać: pożyczkę, kredyt w rozumieniu prawa bankowego, kredyt odnawialny, umowę o odroczeniu konsumentowi terminu zapłaty świadczenia pieniężnego, kredyt, w którym kredytodawca zaciąga zobowiązanie wobec osoby trzeciej, a konsument zobowiązuje się do zwrotu kredytodawcy spełnionego świadczenia.

kredyty11

 

Kredyt konsumencki – gdzie go zaciągnąć?

Szukając kredytu konsumenckiego, warto zapoznać się nie tylko ofertą banków, ale także firm pożyczkowych. Zgodnie z ustawą udzielać mogą go również firmy pożyczkowe, Spółdzielcze Kasy Oszczędnościowo-Kredytowe (SKOK) oraz osoby prywatne prowadzące działalność gospodarczą. Aby móc pożyczać pieniądze w ramach kredytu konsumenckiego, muszą one jednak spełniać warunki postawione przez prawo. Oznacza to m.in., że nie dowolne jest pożyczenia na wysoki procent, czyli tzw. lichwa.

kredyty26

 

Porównywarka kredytów

Zaciągając kredyt konsumencki, trzeba liczyć się z tym, że oprócz kapitału do banku czy firmy pożyczkowej będzie trzeba oddać też odsetki oraz dodatkowe opłaty. Koszty mogą więc nie być małe. Aby wiedzieć na, co się pisze, warto skorzystać z porównywarki kredytów. W nich można zapoznać się z aktualnymi kredytami konsumenckimi proponowanymi przez wszystkie banki, SKOK-i i firmy pożyczkowe, a następnie porównać je pod względem kosztów i warunków pozafinansowych. Porównywarka kredytów jest łatwym w obsłudze narzędziem, które znacznie ułatwia wybranie najkorzystniejszej oferty. Dzięki nie trzeba odwiedzać strony internetowej każdego banku z osobna i wyszukiwać informacji na temat kosztów kredytu. Wszystkie te dane znajdują się w jednym miejscu, a dodatkowo porównywarka kredytów daje możliwość segregowania ofert np. według najniższego RRSO, oprocentowania czy marży banku.

Porównywarka kredytów jest narzędziem bezpłatnym, ogólnodostępnym. Aby przeanalizować dane znajdujące się w niej, nie trzeba posiadać wykształcenia z zakresu finansów czy dużej wiedzy na temat kredytów bankowych. Informacje przekazywane są w sposób czytelny i jasny dla każdego.

Co jeszcze warto wiedzieć o kredytach gotówkowych, sprawdź na http://kasawgotowce.pl/ doradczym blogu o finansach.

Nasze serwisy

aobiznes250x67   KAIZEN logo   wbiznesie logo eDokumenty logo